SPSS Veri Girişi Nasıl Yapılır?

SPSS Veri Girişi

SPSS 22 programı aracılığıyla veri girişi yapmak istediğinizde birkaç aşamalı bir sürecin bulunduğunu göreceksiniz. Bu blog yazısı kapsamında SPSS Veri girişi ile ilgili olarak Variable View kısmındaki değişkenleri oluşturarak veri girişini öğrenecekseniz.

Çalışmalarınıza akademik bir danışmanlık isterseniz spssanalizlerim.com sitesinden destek alabilirsiniz. Merkezimiz spss analizleri, ölçek oluşturma, spss veri girişi, spss analizleri gibi birçok konuda sizlere uygun fiyatlı destek vermektedir.

SPSS 22 programına anketinizdeki sorulara verilen cevapları girmeden önce, Variable View kısmını oluşturmanız gerekmektedir. Bu yazı da Variable View kısmı ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabileceksiniz.

Her bir değişkenin;

Name: Adı

Type: Tipi (Numeric, dot, date, string…),

Witdh: Uzunluğu,

Decimals: Değişken sayısal ise kesirli kısmı,

Labels: Etiketi, ve Value: Etiket değeri , Missing Values: Hatalı verilerin tanımı,

Columns: Kolon genişliği, Align: Sağa-sola bitişik yada ortalı olması,

Measure: Ölçüm düzeyi. ( String ise nominal [adsal] yada ordinal [sıralı], numeric ise bunlara ek olarak scale [ölçekli] )

Tüm bu kısımları oluşturduktan sonra Data View kısmında anketinize verilen cevapların girişini yapabilirsiniz.

SPSS Veri Girişi: Veri Dosyasını Düzenleme Aşaması

SPSS 22 programı üzerinden veri dosyanızı oluşturduktan sonra, dosya üzerinde değişiklik yapmaya ihtiyaç duyabilirsiniz (örn. veri ekleme, veri silme, veri değiştirme, katılımcı ekleme veya silme).

Veri dosyanızda bazı değişiklikleri yapmak için SPSS 22 programında göreceğiniz Data Editör penceresiniz açık olduğundan ve Data View’i gösterdiğinden emin olmanız gerekmektedir.

Name:

Bu sütunda, veri dosyasında kullanılacak, tanımlı değişkenlerin (kod çizelgenizde yer alan) kısa isimlerine yer verilmektedir. Her bir değişkenin ismi tek olmalı, harfle başlamalı ve özel sembol veya noktalama işareti içermemelidir.

Type:

Type sütununun varsayılan değeri Numeric olarak adlandırılır ve ilk veri girişinizi yaptığınızda otomatikman belirir. Birçok durumda bu seçenek sizin için yeterli olacaktır. Bazı durumlar değerlendirildiğinde ise bu kısımda yer alan başka seçeneklerinde kullanılması gerekmektedir. Örnek olarak, eğer yazılı bir bilgi girmek istiyorsanız (örn. katılımcı soyadı), değişken türünü String olarak değiştirmelisiniz. Date seçeneği ise tarih girmek için gereklidir.

Decimals

Decimals için tanımlanan karakter sayısı 2’dir (bu değer, Options kullanılarak değiştirilebilir). Eğer değişkenlerinizde ondalık sayılar varsa, bu alanı size uygun olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Label:

Label sütunu, size Name sütunundan daha fazla karakterle isimlendirme yapabilme şansı verir. Bu SPSS’le yaptığınız analizlerden elde edilen çıktılar için kullanışlı olmaktadır.

Values:

Values sütununda, değişkenleriniz için kullandığınız kodlara ait değerleri tanımlayabilirsiniz.

Measure:

Measure başlıklı sütunda yer alan seçenekler, her bir değişkeniniz için yaptığınız ölçümlerin düzeylerine karşılık gelmektedir. Otomatik olarak karşınıza Scale seçeneği çıkmaktadır ancak, aralık (interval) veya oran (ratio) seçeneklerini de kullanabilmektesiniz.

Cinsiyet gibi sınıflama içeren bir değişkense nominal, Eğitim seviyesi ve yaş gibi sıralama varsa ordinal seçeneklerini seçmelisiniz.

SPSS Veri Girişi, SPSS analizi, ölçek geliştirme, anket formu oluşturma ve akademik danışmanlık ile ilgili olarak detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz. Uygun ücret politikamızla destek vermekten memnuniyet duyarız.

SPSS Veri Girişi Konusunda daha detalı bilgi için youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum yapılmamış

  1. Получить ссылку на гидру и спокойно сделать покупку возможно на разделах этого вебсайта. В глобальной сети интернет зачастую возможно натолкнуться на мошенников и утерять свои личные средства. Именно поэтому для Вашей защищенности мы спроектировали этот сетевой портал на каком Вы стабильно можете иметь доступ к online-магазину трейдерской площадки hydraruzxpnew4af. Для совершения закупок на трейдерской площадке гидра наш вэб-портал изо дня в день посещает большое количество абонентов, для получения актуальной рабочей ссылки, достаточно просто нажать на кнопочку раскрыть и безопасно совершить покупку, а если Вы первый раз вошли на интернет-сайт перед покупкой товара надо пройти регистрацию в системе и пополнить баланс. Ваша защищенность наша главнейшая цель, которую мы с достоинством выполняем.

  2. Большая часть граждан сейчас используют онлайн не только для получения сведений, сколь для приобретений разных товаров, которые просто запрудили его. Здесь кроме того найдете не разрешенные к продаже и нелегальные категории. Однако не в рядовом поисковике типа Яндекса, а в отдельной доменной зоне, знаменитой как Даркнет. Площадкой этой сети и является hydra ссылка, интернет-сайт какой мы и рассмотрим во всех подробностях в этой статье. Потому, в случае, если для вас тема покупки противозаконных изделий злободневна, то вам материал будет полезен.

  3. гидра достаточно большой, в основном, это одна из наиболее распространенных площадок в странах СНГ. Поэтому, если для вас необходимы некоторые нелегальные группы изделий, тогда вы наверняка отыщите их здесь.И немалое количество прочих товаров, которые имеют отношение к таким общим группам. Помимо этого, Гидра и портал платформы постоянно развиваются, торговых центров становится все больше, перечень изделий подрастает, поэтому, если тут чего-то не существовало прежде, может появится теперь.

  4. Взять ссылку на гидру и безопасно покупать можно на разделах этого сайта. В глобальной сети интернет очень часто возможно наткнуться на жуликов и утерять собственные личные денежные средства. Поэтому для Вашей безопасности мы создали данный сетевой портал где Вы неизменно можете получить доступ к магазину трейдерской платформы hydra onion ссылка. Для совершения покупок на трейдерской платформе гидра наш интернет-портал каждый день посещает большое количество клиентов, для получения актуальной работоспособной гиперссылки, надо надавить на кнопочку раскрыть и безопасно покупать, а если Вы впервые вошли на сайт до приобретения изделия требуется зарегистрироваться и пополнить баланс. Ваша собственная безопасность наша основная задача, которую мы с достоинством выполняем.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir